Bornova Gezilecek Yerler

Bornova; her yaprak kımıldayışıyla adı aşk olan, atılan her adımı huzur kokan o meşhur ilçe… Bu yazımızda dillere destan olan Bornova gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olup, Bornova’nın nasıl bir yer olduğunu konuşacağız.

Bir İzmirli der ki “Arnavut kaldırımlı yollarda aşkı ararken, ALC Filo Araba Kiralama firmasından kiraladığım aracımla seni buldum. Onu da Bornova’nın hatırası saydım… ”

İzmir’in merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunan Bornova ulaşımı gayet rahat olan bir ilçedir. İzmir’in en çok gelişen ilçesi olmakla beraber bugün ki gelişmişliğini içinde yer alan sanayi kuruluşlarına borçludur. Modern görünümüyle de cazibe merkezi olan Bornova tarihi yapıları ve doğal güzellikleri yerli ve yabancı turistlerin uğrak merkezi olmuş durumda.

Bornova gezilecek yerler listesi şu şekildedir:

  • Santa Maria Katolik Kilisesi
  • Mary Magdalene Anglikan Kilisesi ve Mezarlığı
  • Peterson Köşkü
  • Pandespanian Köşkü (Yeşil Köşk)
  • Belhomme Evi
  • Homeros Vadisi
  • Aşık Veysel Rekreasyon Alanı

Santa Maria Katlik Kilisesi


Bornova’nın modern görüntüsü ile tarihin uyumunu içindeki ahengi yansıtan Santra Maria Kilisesi 1797 yılında yapılmıştır. Bornova Cumhuriyet Meydanında bulunan bu tarihi kilise Bizans tarzı ile inşa edilmiştir.

Tarihi geçmişine rağmen günümüze sağlam olarak ulaşan bu yapı halen kullanılmaktadır. Mimarisi ve yeşil bahçesi ile görülmesi gereken nadide eserlerdendir.

Mary Magdalene Anglikan Kilisesi ve Mezarlığı

Bornova Gezilecek Yerler : Mary Magdalene Anglikan Kilisesi ve Mezarlığı

Bornova ilçesinin Erzene Mahallesinde yer alan ve  Bornova’da yaşayan Anglikan topluluğu için yapılan Anglikan Kilisesi; Anglikan topluluğu için tek ibadet yeridir. 1857 yılında inşa edilen bu kilise yeşil bahçesiyle dikkatleri üzerine çekmekle beraber ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Peterson Köşkü

Bornova Gezilecek Yerler : Peterson Köşkü

Çoğu zaman tarihi mekanları ile adı anılan Bornova’da birçok sayıda tarihi köşk bulunur. Bunlar arasında en dikkat çeken şüphesiz Peterson Köşküdür.  Hüzünlü bir hikayesi bulunan bu köşk, 1859 yılında İngiliz tüccar John Peterson tarafından inşa edilmiş olup aynı  zamanda sahibinin ismini almıştır. Mustafa Kemal Caddesi üzerinde Peterson Köşkünü şu anda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılmaktadır.

Pandespanian Köşkü (Yeşil Köşk)

Pandespanian Köşkü

Pandespanian ailesinin ev olarak inşa ettiği bu köşkün yapımı 1880 yılında bitmiştir. Daha sonraları aile Fransa’ya taşınmasından dolayı köşk devlete kalmıştır.

Ege Üniversitesi kampüsünün girişinde bulunan tarihi Pandespanian Köşkü üniversite tarafından restore edilmiştir. Restorasyondan sonra üniversitenin sosyal tesisi olarak kullanılan köşk ilginç mimarisi ile görülmeye değer eserlerdendir.

Belhomme Evi

Bornova Gezilecek Yerler

Bornova’da Fevzi Çakmak Caddesinde bulunan bu yapı 1880 yılında İngiliz mimar Clark tarafından inşa edilmiştir.

Gözlere şenlik dış cephesi ve girişinde bulunan muhteşem kolonlarıyla Belhomme evi,  1997 yılında o zamanın Belediye Başkanı Prof. Dr. Aysel BAYRAKTAR tarafından restore edilmiştir. Günümüzde ise bu tarihi ev; Bornova Belediyesi Atatürk Kitaplığı olarak kullanılmaktadır.

Homeros Vadisi

Homeros Vadisi

Her mevsim ayrı renklere bürünen ve yürüyüş yapma imkânı sunan bu vadi görülmesi gereken yerlerdendir. Ağaçlandırma çalışmaları, suni göletler,  çiçeklendirme çalışmaları ve endemik bitkilerinde ekilmesi ile Homeros Vadisinin doğası bozulmadan İzmir’in kalabalığından kurtaracak doğal bir piknik alanı oluşturulmuştur.  Bu yeşillik dolu alanda aileniz ve sevdiklerinizle piknik yapıp harika bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

Aşık Veysel Rekreasyon Alanı

Aşık Veysel Rekreasyon Alanı

İzmir’in en önemli kültür ve sanat alanı olan Aşık Veysel Rekreasyon Alanı dinlenme yeridir. Bu alanda buz pateni, buz hokeyi salonu ve tribünü, amfi tiyatro, basketbol, futbol ve voleybol sahaları, kafeterya alanları bulunur.

Ailesiyle güzel bir hafta sonu geçirmek isteyenlerin uğrak yeri olmakla beraber şehrin kalabalığından kurtulmak istiyorsanız bu rekreasyon alanı isteklerinizi karşılar nitelikte. Bu alana girişler için yetişkinler için 15 TL’iken öğrencilere ise 10 TL’dir.

Bornova Rent a Car

Bornova Rent A Car

İzmir’in neresinde olursanız olun güvenilir araç kiralama hizmetiyle ALC Filo her zaman yanınızdadır. Bornova Rent a Car hizmetimizden 7/24 yararlanabilirsiniz. Sitemizde sunduğumuz kiralık araç seçeneklerini inceleyerek, yüksek kalite standartlarında rent a car deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kiralık araç için karar aldığınıza dakikalar içinde istediğiniz aracı en uygun fiyatlarla +90 232 503 43 44 numaralı telefonu arayarak kiralayabilirsiniz. Günün her saati bu telefon numarasından istediğiniz aracı kiralayabilirsiniz. ALC Filo ile araba kiralama sürecinde ve sonrasında her anı sorunsuz ve keyifli yaşamanız için çabalıyoruz.

Güvenilir oto kiralama denince firmamızın ilk sıralarda tercih edildiğini bilmenizi isteriz. İsteklerinizi yerinize getirmek için dakikalar içinde sitemizde bulunan seçtiğiniz aracı aradığınız telefon numarasıyla anında ve en uygun fiyatlarla kiralayabilirsiniz. Lüks ve ya ekonomik araç seçeneklerimiz içerisinde istediğiniz her marka ve model aracı bulma şansına sahipsiniz.