Buca Gezilecek Yerler

Bir tarafında Kemalpaşa öte tarafında Gaziemir, kuş bakışı bakıldığında martı gibi uzanan,  insanı insan gibi dürüst adamı adam gibi mert olan ilçe Buca.. Buca gezilecek yerler ile yeni bir Dünya’ya açılan kapı, peki kapıyı aralayıp bu şehri tanımaya ne dersiniz?

Forbes yolunda sevgiliyle buluşmak, Şirinyer’de  rahat bir nefes almak, Hasanağa parkında dostlarla dertleşmek, Kaynaklar köyünde geçmektir Buca…

Her adımı bir şiirin mısraları olan bu ilçeyi tanımadan önce İzmir Araç Kiralama hizmeti sunan ALC Filo ile istediğiniz aracı kiralama fırsatı bulabileceğinizi, İzmir havalimanı araç kiralama hizmeti de sunan firmamızdan istediğiniz aracı belirlediğiniz süre boyunca kiralayıp Buca ilçesini doyasıya gezebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

İzmir’in en eski yerleşim bölgelerinden olan Buca,  keza konumuyla keza ulaşımın kolaylığı hayran kalacağınız doğal güzellikleriyle  karşımıza çıkar. Tarihi güzellikleriyle Buca’nın gezilecek yerleri oldukça fazla olduğunu belirtmekte fayda var. Buralarda zamanın akışından geçmişe doğru yolculuk yapabilirsiniz…

Şimdi sizlerle Buca gezilecek yerler listemize bir göz atalım;

  • Buca Yedigöller Parkı
  • Buca Yedigöller
  • Buca Gölet
  • Buca Rum Evleri
  • Şirinyer Forbes Sevgi Yolu
  • Kaynaklar köyü
  • Perili Köşk
  • Mevlana Heykeli
  • Peterson Köşkü

Buca Yedigöller Parkı

Buca Yedigöller Parkı

Ne demişti şair?  “Konak güzel bir salon, Karşıyaka güzel bir kışla, Buca güzel bir park, ama nihayetinde İzmir güzel bir şehir”di.

İzmir denildiğinde akıllara gelen en güzel parklardan biridir  Buca Yedigöller Parkı. Sadece gezmek değil hem hissetmek hem de yaşamak istiyorsanız, İzkent ve Evka arasında bir dere yatağında doğal bir vadide kurulan bu parkı görmeyi unutmayın.

Buca Yedigöller

Buca Yedigöller

Azın çoğaldığı çoğun azaldığı, önünden geçtiğinizde adını en az yeni 7 kez zikredeceğiniz bir göl hayal edin…

Buca Yedigöller, 100 bin metrekarelik bölgesi ile kamp severlerin uğrak noktası. Derinlik seviyesi 45 metreden başlayıp 90 metreye çıkan bu göle girmenizi tavsiye etmeyiz. Girmeniz durumunda ise dipten su seviyesine yükselen sarmaşıklara dolanıp boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Buca Gölet

Buca Gölet

Sevgi büyük bir çölde nadir bulunan bir gölet gibidir. Bu yüzdendir ki kendisini bulan çok az olur… Sizi sevgiyle yani  Buca Göleti ile tanıştıralım.

Buca Göleti, keyifli mi keyifli, samimi mi samimi  güzel ortamı ile  sevdikleriniz ile beraber mutlaka vakit geçirmek isteyeceğiniz bir doğal güzelliğe sahiptir. Piknik yaparken mangalın alevleri üzerinde pişireceğiniz etin kokusu sizi cezbedecek piknik yapmanın keyfini doyasıya yaşayacaksınız.  Ayrıca cafe, çocuk oyun parkı,  amfi tiyatro, şarküteri, seyir teraslarının varlığı ile birçok ihtiyacını karşılayacak bir yer.

Rum Evleri

Rum Evleri

Rum Evlerinin çoğu sakız adası mimarisine sahiptir. Bu yüzden sakız tipi ev olarak da bilinirler. Küçük bir kısım evin mimarisi ise standarttır. Çoğunluğu tek katlı ya da çift katlı, cumbalı ya da cumbasız tipteki mimariye sahiptir. Eski dönemlerde eşkıyaların saldırılarını önlemek amaçlı evlerin çevresine yüksek duvarlar örülmüştür. Evlerin arka kısmında büyük bahçeler ve ağaçlar bulunur.

Şirinyer Forbes Sevgi Yolu

Buca Gezilecek Yerler

İlçenin en meşhur caddesinin Şirinyer Forbes Sevgi Yolu olduğunu söylersek yanılmayız. İstanbul’da İstiklal caddesi ne ise Buca için Şirinyer Forbes Sevgi yolu odur diyebiliriz. Harika restoran ve kafeterya arıyorsanız burada bulabilirsiniz. Çoğunlukla gençlerin zaman geçirdiği Sevgi yolu, alışveriş yapmak isterseniz de birçok mağaza bulunur. Eğer eğlenmek, gezmek ve alışveriş yapma ve keyifli zaman geçirmek istiyorsanız Şirinyer Sevgi Yolu doğru adres olacaktır.

Kaynaklar köyü

Buca Kaynaklar Köyü

Kaynaklar Köyü alanında birçok aktivite yapabilirsiniz. Güzel doğal bir kahvaltının ardından Paintball ile arkadaşlarınızla veya yakınlarınızla eğlenip ardından ata binerek ve bulunduğunuz zamanda yapılan festivallerin birinde eğlenceye doyabilir akşamları ise halkın kır düğünlerine şahit olabilirsiniz.

Perili Köşk

Buca Gezilecek Yerler : Perili Köşk

Perili Köşkün diğer adını Murat Evi olarak da duymanız mümkündür. 1880 yılında inşa edilen Perili Köşk Fevzi Çakmak caddesi ve Gençlik caddesi aralarında bulunur. 1880 senesinde Edward ailesinin yaptırdığı bu bina Perili köşk, hikayesinin ilginçliği ve muhteşem mimarisiyle ilçeye uğrayıp görmeye değerdir.

Mevlâna Heykeli

buca Mevlâna Heykeli

Amerika’nın özgürlük heykeli, Brezilya’nın  İsa heykeli varsa Buca’nın da kapı gibi Dünyanın üçüncü büyük heykeli olan Mevlâna Heykeli bulunmaktadır. Çelik konstrüksiyon üzerine fiberglasla yapılmış ve yüzeyi 10 ton bakırla kaplanmış 26 tonluk semazen heykeli,  23 metre uzunluğuyla ve deniz seviyesinden 160 metre yüksekte olmasından dolayı İzmir’in birçok yerinden görebilirsiniz. Bazen heykelin çevresinde ney çaldıklarına şahit olup, ruhunuzun rahatladığını hissedebilirsiniz.

Peterson Köşkü

Buca Peterson Köşkü

İngiliz tacir John Peter son tarafından 1859 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. Bugünkü Mustafa kemal caddesi üzerinde bulunan 38 odalı köşkün yapı malzemelerinin Avrupa ve İngiltere’den getirildiği bilinir. 1980’li yıllarda yanan bu köşk uzun bir süre harabe olarak kalmıştır. 1991 yılında kültür bakanlığı restore etmeye başlamış fakat İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çevre düzenlemesi köşk 49 yıllığına kiralanmıştır

Buca Araç Kiralama

Buca Araç Kiralama

Buca Araç Kiralama hizmetini kaliteli bir şekilde sunmayı amaç haline getirmiş olan ALC Filo,  rent a car hizmetine 15 yıllık tecrübesine güvenebilirsiniz.  Müşteri odaklı hizmet anlayışı ile hareket eden firmada, otomatik vites veya manuel vites tercihlerine uygun araç seçeneklerini bulabilirsiniz. Ayrıca araçların modeli, lüks araç seçenekleri ve daha bir çok alternatif sunmaktadır.

Son yıllarda çok popüler  hale gelen İzmir araç kiralama hizmetinde seçiminizde göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer önemli husus, kiralık araçların bakım ve temizliği bu konuda ALC Filo olarak büyük hassasiyet içinde olduğumuzu hatırlatırız.

İzmir havalimanı araç kiralama hizmetini de sunan ALC Filo, siz müşterilerimize son model ve konforlu araçlarla unutamayacağınız bir deneyim yaşatmayı hedefliyoruz. Firmamızda günlük, haftalık ve uzun dönem olmak üzere sizlere dilediğiniz kadar kiralama hizmeti vermektedir.