Menemen Nasıl Bir Yer?

Ne demiş şair? “Aşk her an kimsenin dokunamayacağı bir çömlek kaynatır durur.” Sizi aşkın kendisi ile yani Menemen ile tanıştıralım… Bakalım bu Menemen nasıl bir yer?

Mecnun Menemen’e olan aşkımızı görse, Fuzuli’ye beni yeniden yaz derdi. Menemen’i ALC Filo araç kiralama firmasından kiralayacağınız aracınızla gezebileceğinizi hatırlattıktan sonra bu ilçeyi tanımaya başlayalım.

Milattan önceye dayanan tarihi ile Menemen çömlekçiliği ile meşhurdur. İzmir’e 35 kilometre olan uzaklığı ile mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılarıyla rotanızı gönül rahatlığıyla Menemen’e çevirebilirsiniz.

İzmir’in yerleşim açısından tarihi bir yeri olan ilçede gezip göreceğiniz birçok yer bulunur. Bu tarihi yerlerin çoğu antik kentlerdir.

Şimdi sizlerle beraber Menemen ilçesinin görülmeye değecek yerlerini sıralayalım:

  • Taşhan
  • Karagöl
  • Panaztepe Antik Kenti
  • Larissa Antik Kenti
  • Leukai Antik Kenti

Taşhan

Menemen Taşhan Nasıl Bir Yer

Öyle bir inşa etmeyi hayal edin ki kullandığınız malzemeler sadece moloz, taş ve tuğla olsun ve bu yer tarihe geçsin. Taşhan gezmeye değecek mimari yapısıyla bütün dikkatleri üzerine çekmektedir.

Osmanlı döneminde  Şıh Kamil tarafından inşası yapılan bu tarihi yapı, günümüze kadar ayakta kalarak miras olarak ilçeye kalmıştır. Mimarisi kareye benzeyen bu tarihi yerde öz çekim yaparak tarihe bir anınızı sizde bırakabilirsiniz.

Karagöl

Menemen Karagöl Nasıl Bir Yer

Başınız pınar, ayağınız Karagöl olsun! Hayırlı geceleriniz, güzel gündüzleriniz olsun. Bu da Menemen’i gezmek isteyenlerin konuk uğurlama duası olsun..”

Menemen’i gezmek isteyenlerin yerler mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir Karagöl. Doğal güzelliğiyle yerli ve yabacı turistlerin ilgisini çeken Karagöl, Yamanlar dağının zirvesine yakın bir uzaklıktadır. Buraya gelip piknik yapabilir, derin bir nefes çekerek temiz bir hava soluyabilirsiniz.

Menemen Antik Kentleri

Panaztepe Antik Kenti

Menemen Panaztepe Antik Kenti Nasıl Bir Yer

Günümüze kadar gelmiş önemli tarihi yerlerden biri olan  Panaztepe antik kenti, Menemen ilçesinde bir tepenin üzerinde yer alır. İlçeye 13 kilometre mesafedeki bu antik kent, Tunç çağından Osmanlı zamanına yerleşim yeri olarak kullanılmış olup bu eski yerleşim yerine yapılan kazılarda önemli tarihi kalıntılar bulunmuştur.

Larissa Antik Kenti

Larissa Antik Kenti

Menemen ilçesinin Buruncuk köyüne geldiğimizde karşımıza Larissa Antik Kenti çıkar. Cilalı taş devrinden kalma bu yapı ilçenin en eski yerleşim yerleri arasında yer alır. Bir dağın üzerine bulunan bu yapının duvarına baktığınızda kendinizi zamandan geçmişe doğru seyahat ediyormuş gibi hissedeceksiniz.  Bununla beraber bu tarihi yapıda Sarnıç kalıntıları da bulunur.Farklı duyguları bir arada hissedeceğiniz Larissa antik kenti, Menemen’e uğrayanların mutlaka görmesi gereken yerler arasında yer alır.

Leukai Antik Kenti

Leukai Antik Kenti

Pers kralı Keyhaenus’a isyan eden General Tahas tarafından inşa edilen Leukai Antik Kenti tarihi eserleriyle karşımıza çıkar.

Menemen denildiğinde akıllara ilk sıralarda gelen bu tarihi yapı,  doğal güzelliğiyle beraber yerli ve yabancı turistlerin ziyaret akınına uğramaktadır. Hazır Menemen’e gelmişken yöresel yemekleri tatmadan da ayrılmamızı tavsiye ederiz.

Menemen Araç Kiralama

Menemen Araç Kiralama

Müşterilerinin kısa ve uzun süreli araç ihtiyaçlarını karşılayan ALC Filo, geniş ve kaliteli filosuyla Menemen araç kiralama hizmetiyle de sizin bir telefon uzağınızda olduğunu hatırlatırız. Hiç bir zaman yaptıklarıyla yetinmeyip bu alanda hep en iyi olmayı hedef edindik.

Dünyada en zor kazanılacak şeyin güven olduğunu bilerek müşterilerimizin güvenini kazanmayı bildik. 15 yıldır hiç durmadan, zamanın yeniliklerine uyup müşterilerin güvenini kazanmayı hep bilip büyük bir hızla büyüdük. Siz müşterilerin güvenini kaybetmektense hiç bir harcamadan kaçınmayıp para kaybetmeyi göze aldık. Müşteri ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılamamız bizi hep en yukarıya taşımış oldu.

Günümüzde bir çok firmanın çalıştığı alana göre araç seçenekleri bulunur. Biz ALC Filo ailesi olarak İzmir araç kiralama müşterileri adına, araç ihtiyaç taleplerinin karşılıksız kalmaması için sürekli filomuzu genişlettik. Hep müşterilerinin güvenini kazanan firmamız ile tanıştığınızda bu söylediklerimizi daha iyi anlayacak ve rent a car ihtiyaçlarının karşılanması tek adresiniz olacağız.