Aliağa Nasıl Bir Yer

Aliağa Nasıl Bir Yer ? sorusuna en doğru yanıt; “İzmir’de sanayinin merkezidir” diyebiliriz. Aliağa Gezilecek Yerler görmek adına Alc Filo ‘ nun izmir araç kiralama  fırsatlarından faydalanmak için kiralık araç kampanyası sayfamıza bakmanızı tavsiye ederiz.

Aliağa sanayinin merkezi olması  yönüyle dikkatleri üzerine çekmenin yanı sıra, tarihi ve kültürel olarak da İzmir Aliağa Gezilecek yerler olarak da ön plandadır. 3000 yıla uzanan tarihiyle günümüze uzanan en önemli ticaret merkezi olarak da kullanılmış Kyme Antik Kent üzerinde yer almaktadır.  İzmir’in bu güzel ilçesi Antik kentleri, Kuş cenneti harika görünümdeki doğasıyla İzmir’in en çok ziyareti yapılan ilçelerindendir. Aliağa ilçesi gün içinde sıcaklığı 35 derecenin üstüne çıkmaktadır. İlçenin doğusunda Manisa, kuzeyinde Bergama ilçesi, güneyde menemen ve güney batısında ise Foça ilçesi bulunur.

Aliağa Gezilecek Yerler

Aliağa gezilecek yerler denince akla en başta Su Uçan Şelalesi gelir. İzmir şehir merkezine 62 kilometre mesafede bulunan Aliağa ilçesi Çandarlı Körfezi’nin bakir koylarına ilişmiştir. Büyük bir çok uygarlığın evi olmuş. Ve bu uygarlıklardan kalan antik kentlerin üstünde bulunan sahilindeki berrak sularıyla şirin bir ilçe konumundadır.

Su Uçan Şelalesi

Su Uçan Şelalesi

Su uçan şelalesi bir hafta sonu manzara görmeye ne dersiniz. İlçeye yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta Su Uçan Şelalesine ailenizle beraber giderek, hem doğa yürüyüşüyle güzel bir spor yapıp ardından bu doğa harikasında güzel kareler çekmeye ne dersiniz?

Su Uçan Şelalesine İzmir’den gidebileceğiniz farklı yol bulunuyor. İlk olarak Emiralem üzerinden gidebileceğiniz yol, diğeri Aliağa üzerinden gidilebilecek yol ve son olarak ise Manisa üzerinden gidebilirsiniz. Aliağa İlçesinden çok kısa bir süre de ulaşıp bu doğa harikasını görebilirsiniz.

Aliağa Antik Kentler

Aliağa Antik Kentler ortaya çıkmadan önce Aliağa ilçesini yapılan kazı çalışmalarından öncesine kadar yoğun trafiğin yaşandığı Nemrut Limanı akla gelirdi. Arkeolojik kazıların ardından gün yüzüne çıkan Kyme, Gyrneion ve Aigai antik kentleriyle ilçenin gezmeye doyamayacak tarihi yerlerini ön plana çıkarmıştır. Şimdi sizleri çok sıkmadan bu antik kentlerle ilgili kısaca bilgiler verelim.

Aigai Antik Kenti

Aigai Antik Kenti

Hacı Ömerli köyü yakınında bulunan gün dağında konumlanan Aiolis kenti Manisa’nın sınırları içerisinde yer almaktadır. Yer aldığı bölgenin en eski keni olma özelliğini bulundurmaktadır. Ulaşımı zor olduğundan çok fazla bilinmese de mutlaka ziyaretini yapmalısınız. Aiolis kenti beton bloklarla desteklenmiş teraslar üzerine bulunur. Stadyumu ve tiyatro alanlarına da sahiptir.

Kyme Antik Kenti

Kyme Antik Kenti

Aiolis birliğini oluşturan 12 kent içinde en öenml olanı Kyme Antik Kenti, İzmir -Çanakkale Karayolu üzerinde, Aliağa’ya varmadan, Aliağa’nın 6 km güneyinde yer alan Çakmaklı Köyü yakınlarında deniz kenarında yer almaktadır. Strabon, Kyme’nin, özellikle Yunan ve Roma Dönemlerinde, Aiolis Bölgesi’nin en önemli kenti olduğunu “Aiol kentleri içinde en büyük ve en iyi” şeklinde bilirnir. Antik kaynaklar, Kyme’ nin, bir başka Aiol Bölgesi yerleşimi olan Larissa’nın alınmasından sonra Yunan göçmenler tarafından kurulduğu söylenmektedir. Kyme isminin Pitane, Myrina ve Smyrna adları gibi bir Amazon savaşçıdan geldiği söylenmektedir.

Myrina Antik Kenti

 

Myrina Antik Kenti

Myrina Antik Kenti Çandarlı körfezinde bulunan Karaçay’ın denize döküldüğü yerde bulunur. Batı Anadolu göçlerinden biri olan Helen krallığının kıyıya kurmuş oldukları 12 Ailois kentlerinden bir tanesi olarak geçmektedir. Amazon kraliçesi Myrina ‘ ın kurduuğu ve ismini kraliçeden aldığına dair bazı efsanelerden bahsedilmektedir. MS 17. Yüzyılda yaşanan şiddetli deprem sonucunda Ailois kentleri yıkıma uğramıştır.

Gryneion Antik Kenti

Gryneion Antik Kenti

Gryneion Antik Kenti, ilçeye 13 kilometre mesafede, Aliağa-Yenişakran karayolu üzerinde, Çandarlı Körfezi kıyısında, Yenişakran beldesine 1 kilometre mesafede denize uzanmış yarımadadadır. Yenişakran – Temaşalık (Çıfıtkale) söylenen alanda kurulmuş bir ören yeridir. Şehir merkezine 75 kilometre mesafededir. Bergama ilçesine ise 28 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Elaia Antik Kenti

Elaia Antik Kenti

Elaia Antik Kenti Bergama bölgesinde yer alan Zeytinbağ beldesinde bulunan bu kent mitolojide adı geçen Menestus’un kurduğu yazılmaktadır. Elaia Kentinden günümüze gelen  tek eserin mendireği olduğu bilinmektedir.

Aliağa Araç Kiralama

Aliağa Araç Kiralama

Aliağa Araç Kiralama sektöründe en ucuz kiralık araç seçenekleriyle müşteri memnuniyetini 1. sırada tutan ALC Filo, İzmir Araç Kiralama firması olarak kaliteli hizmet vermeyi misyon edinmiştir. Bu ilke ile 15 yıla aşkın hizmet anlayışına devam etmektedir. İzmir Araç Kiralama alanında en kaliteli hizmeti sağlayan ALC Filo bünyesinde birçok marka ve modeliyle bu konuda zengin seçenekleri bulunuyor. Araçları günlük, haftalık,aylık hatta uzun dönemde kiralama şansına sahipsiniz. Bu araçların tüm bakımlarının zamanında yapıldığını hatırlatarak şu soruyu sizlere sormak isteriz; “Siz ALC FİLO araç kiralama fırsatlarından daha yararlanmadınız mı?”. İzmir büyük bir olmasına rağmen en ucuz kiralık araç firması ALC Filoya ulaşmak ve firmayı bulmak oldukça kolaydır. Firma her türlü ihtiyacınızı karşılamaya hazır olmanın yanı sıra İzmir rent a car hizmetiyle ile ilgili tüm merak ettiğiniz sorulara şeffaf bir şekilde cevap verir.