Çiçeklerin Kenti Bayındır

Çiçeklerin Kenti Bayındır ilçesi, İzmir merkeze 79 kilometre mesafededir.

Bu mesafeyi 15 yılı aşkın deneyimiyle  İzmir’in en güvenilir, en ucuz araba kiralama firması ALC Filo ile kiralayacağınız araçla mesafeleri kısaltabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Küçük Menderes nehri yanında kurulmuş Bayındır ilçesi sizi doğa harikalarıyla tarihi yapılarıyla büyülemesi adına mutlaka Bayındır Gezilecek Yerler ’ i ziyaret etmelisiniz. Sebze ve çiçek seralarıyla kaplı olan Bayırdır’da meyve ağaçları, zeytin ağaçları ve ormanlar yer almaktadır. Şehrin sebze ve meyve ihtiyacını Bayırdır ilçesi karşılamaktadır.

Bayındır Gezilecek Yerler

Bayındır gezilecek yerler deyince mutlaka görülmesi gereken yerleri şöyle listeleyebiliriz:

  • Bayındır Kaplıcaları
  • Eski Hükumet Binası
  • Hacı Sina Camii
  • Eskici Dede Türbesi

Şimdi sizlerle beraber bu yerleri yakından tanıyalım…

Bayındır Kaplıcaları

Bayındır Gezilecek Yerler : Bayındır Kaplıcaları

Bayındır Belediyesi’ne tahsis edilmesi sonrasında yetkililer tarafından kaplıcalarda bakım ve onarım çalışmalarını yapmış ve İlk misafirlerini ağırlamaya başlayan kaplıcalara ziyaretçi akınına uğramıştır. Yapılan çalışmaların ardından sonra tüm odalar dolmuş oldu. Sağlık turizmi yönünden büyük önem taşıyan kaplıcalarda suyun sıcaklığı 54 derece, debisinin ise 50 lt/sn olduğu bilgisi verildi.

Termal turizm merkezi olarak kabul edilen Bayındır ilçesi birçok şifa kaynağı kaplıcalara bulunur. Bayındıra 8 kilometre mesafede Turgutlu yolu üzerinde Ergenli Köyü Kaplıcası, Dereköy Kaplıcası ve Fatma Hanım Kaplıcası yer almaktadır ve aralarında sadece 15 dakikalık mesafede bulunmaktadır.

Eski Hükumet Binası

Bayındır Gezilecek Yerler: Eski Hükumet Binası

1871 yapılan Eski Hükümet Konağı 1940 yılına kadar hükümet konağı olarak hizmet vermiştir. Bina 1973 senesine kadar kız sanat okulu olarak kullanılmıştır. Bu yıldan sonra kullanılmayan binayı Bayındır Belediyesi 2011-2012 yılları arasında restore etmiştir. Bayındır Belediyesi Eski Hükümet Konağı restorasyon projesiyle Tarihi Kentler Birliği 2011 ulusal restorasyon uygulama ödülünü de kazanmıştır.

Hacı Sina Camii

Bayındır Gezilecek Yerler: Hacı Sinan Camii

Bayındır merkezde Basra tepesinde bulunan tarihin izlerini taşıyan Hacı Sina Camii Osmanlı Döneminden kalan tarihi yapıtlardan biridir. 19 tane kubbesi bulunan cami en dikkat çekici özelliğidir. Sonradan eklenen yapılarla külliyeye dönüşmüştür.

Eskici Dede Türbesi

Bayındır Gezilecek Yerler: Eskici Dede Türbesi

Ahmet Bin Murat’a ait olan türbe yaklaşık 16. Yüzyılda yapılmıştır. İzmir’in Bayındır ilçesi Mithat Paşa Mahallesi’nde yer alan Eskici Dede türbesi, kare planlı, baldaken tarzında inşa etmişlerdir. Sekizgen kasnakla örtülüdür. 1996’da yapılan tadilatlar sonucu dış cephesi önemli ölçüde değişmiş olup bu yapı özgünlüğünü de kaybetmiştir. Türbenin içinde iki mezar yer almaktadır. Mezar taşında 1517 yılı ve Ali bin Emre ismini okuyabilirsiniz.

Bir çok otel ve konuklama yeri bulunan Bayındırda İzmir Gezilecek Yerler ziyaretini bitirmeden yörenin harika lezzeti katmer yemeyi de unutmayın.

Bayındır Araba Kiralama

 

Bayındır Araba Kiralama

Turizmin nabzını tutan İzmir Bayıdır araba kiralama açısından en aktif şehirlerden biridir. Geniş bir otoyol ağıyla döşeli İzmir’de araçla seyahat konfor olmaktan çıkıp çoğu zaman zorunlu bir hale gelmektedir. Bu zorunlu ihtiyaçlara cevap veren ALC Filo ile Bayındır Oto Kiralama seçeneklerinden son model lüks ve konforlu kiralık araçlardan birinden faydalanabilirsiniz. 30 belediyeye ve belediyelerin yönettiği birçok semti olan İzmir’de işe, eve, toplantıya veya planlanmış herhangi bir programa yetişmek adına araç kiralamak en konforlu ulaşım alternatiflerinden biridir.