Karabağlar Gezilecek Yerler

İzmir’in üzüm tanesi olan Karabağlar gezilecek yerler hakkında fikir sahibi olmaya ne dersiniz?

“Kara üzüm habbesi (le le le canım) , gönlüm sevmez herkesi (Karabağlar’lıysan güzelsin) …” demişti şair şiirinde…  Bu şiirle Karabağların 200 yıl öncesinden günümüze doğru başlamıştı yolculuğumuz… Tabii o zamanlar Emrez ve Aktepe dutluk değil, kara üzüm bağlarıyla kaplıydı…

1920’li yıllara geldiğimizde Reşat Nuri Güntekin’in dikkatini çekmiş olmalı ki romanlarında Bozyaka bağlarından bahsediyor olmuştu. Kendisininde ilham kaynağı olan bu bağlar arasında ünlü “Çalıkuşu” romanını yazmıştı…

Takvimler 2020’yi gösterdiğinde ise, Yeşillik Caddesi ve çevresinde 40 yıl öncesine ait, günümüze miras kalan bağlar bulunuyordu.

Bu  arada yeri gelmişken İzmir Araç Kiralama hizmeti sunan ALC Filo ile araç kiralayabileceğinizi, İzmir havalimanı araç kiralama hizmeti de sunan firmamızdan istediğiniz aracı dilediğiniz süre boyunca kiralayıp Karabağlar ilçesini gezebileceğini belirtmek isteriz.

İzmir’e yaklaşık 10 km mesafe olan ve  nüfusu açısından İzmir’in en büyük merkez ilçesi Karabağlar gezilecek yerler şunlardır:

  • Kavacık Köyü
  • Akçakale (Akçakaya) Ören Yeri
  • Reşat Nuri Güntekin Çocuk Kitaplığı

Kavacık Köyü

Karabağlar Gezilecek Yerler : Kavacık Köyü

Etrafını saran çam ormanlarından tutun, 200 yıl öncesine ait mezar taşlarına, tarihi camilerinden taş evlerine kadar şu Kavacık Köyü ne garip belde!

Doğasını kaybetmemiş bu köye girdiğimizde gözümüze çarpan ilk şey taş evleridir. Köyün dağ yolunda bulunan yürüyüş parkurlarında yürüyebilir, dilerseniz de uygun alanlarında kamp yada piknik yapabilirsiniz.

Kavacık köyüne gelmişken  Çukurboz mevkinde bulunan tarihi mağaraları da görmeden ayrılmamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca burada yetişen Kavacık üzümünün tanıtımı için her sene Kavacık Üzüm Festivali düzenlenmektedir. Binlerce insanın geldiği bu festivalde eğlenceli bir zaman geçirebilirsiniz.

Akçakale (Akçakaya) Ören Yeri

Karabağlar Gezilecek Yerler : Akçakaya Ören Yeri

Bir Spartalı atasözü der ki: “Pers okçuları o kadar çoktur ki okları Güneş’i bile kapatır.”

Persler tarafından kayalık bir kayaya inşa edilen uzaktan bakıldığında beyaz bir kaya görümüne sahip bu kale Akçakaya olarak da bilinmektedir. Günümüzde korunmakta olan bu ören yerinde halen arkeolojik çalışmalar devam edilmektedir.

Reşat Nuri Güntekin Çocuk Kitaplığı

Karabağlar Gezilecek Yerler : Reşat Nuri Güntekin Çocuk Kitaplığı

Bozyaka mahallesindeki Kilim Parkı içinde yer alan bu ev, Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu romanını yazdığı yerdir. Daha sonra yapılan restorasyon çalışmasının ardından Reşat Nuri Güntekin Çocuk Kitaplığına dönüştürülmüştür.

Birçok Türk ve Dünya Edebiyatlarına ait eser bulunan bu evde kültürel etkinliklerde yapılmaktadır. Bununla beraber her hafta düzenlenmekte olan Masal Çarşambaları isimli etkinlikleriyle de çocuklara kitap okuma alışkınlığı ve kitap sevgisi kazandırmak amaçlanmıştır.

Karabağlar Rent a Car

Rent a car hizmeti, birbirinden farklı durumlardaki beklentilere ve ihtiyaçlara bağlı olarak insanlara hayat kurtarıcı bir rol üstlenebilmektedir. İzmir’i keşfetmek isteyenlerin tercih ettiği ALC Filo Karabağlar Rent a Car, oldukça keyifli ve pratik bir hizmet anlayışının yanı sıra kiraladığınız aracı alırken zamanında teslim eder. Araç çeşitliliği ve farklı bütçelere hitap eden fiyat seçenekleriyle bu alanda çokça tercih edilir.

Müşteri memnuniyeti ana hedef olarak belirleyen firmamız  güler yüzlü hizmeti, tecrübeli personeli, araçlarda hijyeni ve konforu titizlikle sunan, son model ve farklı markalarla geniş bir araç filosuna sahiptir. Bütün müşterilerine bire bir hizmet anlayışını ilke edinen ALC Filo izmir oto kiralama konusunda en iyi bildiğini, en iyi şekilde siz değerli müşterilerine sunarak hizmet etmeye devam etmektedir.