Karşıyaka Gezilecek Yerler

Karşıyaka, İzmir’in en harika, en canlı ve en gösterişli ilçelerinden biridir.

Alc Filo İzmir araç kiralama opsiyonları sayesinde bu güzide ilçeyi firmamızın konforlu araçlarıyla gezme ve tanıma fırsatına sahip olduğunuzu hatırlamak isteriz.

Şimdi sizinle Karşıyaka gezilecek yerler nereler? Bir bakalım…

Karşıyaka, Yamalar dağının yamacında, İzmir körfezinin kuzeyinde bulunur. İlçenin Doğusunda Bornova, güneyinde Bayraklı, batısında Çiğli, kuzeyinde ise Menemen ilçeleri ile dört tarafı eşsiz manzaralara sahiptir.

Kentsel mimarının en modern çizgilerini taşıyan Karşıyaka İzmir’in bütün ilçeleri gibi, geçmişi Antik döneme kadar dayanmaktadır. Tarihine baktığımızda en eski adı “Kordelya” ile karşımıza çıkar.

Fransızcada Arslan-Yürek anlamına gelen Karşıyaka, 3. Haçlı Seferinde  Fransız komutan Richard’ın orduları Karşıyaka’da kaldıklarından dolayı, bölgedeki o ormanlık alana Aslan Yürekli Richard’ın ismi olan Cordelion ismi verildi. Zamanla Cordelieu sonra Cordelion ve ardından Kordelya isimlerini alırken son olarak Karşıyaka olarak günümüze kadar gelmiştir

Gezginlerin Karşıyaka’da gezilecek yerler konusunda çok şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü ilçede herkese hitap eden gezi yerleri, mekanlar ve katılabilecekleri etkinlikler bulunmaktadır.

Karşıyaka’da Gezilecek En Güzel 10 Yer

Karşıyaka gezilecek en güzel 10 yer deyince akla gelen ve görmeden ayrılmamanız gereken yerler sırayla:

  • Karşıyaka Çarşısı
  • Hamza Rüstem Fotoğraf Evi
  • Zübeyde Hanım Anıt Mezarı
  • Uşakizade Köşkü
  • Ckc Divers Dalış Merkezi
  • Karşıyaka Bilim Müzesi
  • Bostanlı Güzel Sanatlar Açık hava Müzesi (Güzel Sanatlar Parkı)
  • Helen Katolik Kilisesi
  • Mezake Et Arabim Havrası
  • Tarihi Alibey Hamamı

Şimdi sizinle bu yerleri daha yakından tanıyalım…

Karşıyaka Çarşısı

Karşıyaka GEzileck Yerler: Karşıyaka Çarşısı

Karşıyaka ilçesi bir insan olsaydı kalbi Karşıyaka Çarşısı olurdu. Yaklaşık 250 metre uzunluğundaki bu çarşı İzmir’in en güzel yerlerinden biridir.

Karşıya çarşısı, öğle vakitleri iğne atsan yere düşmez dedirten bir kalabalığa sahiptir. Girişinde Alsancak’taki Sevinç Pastanesi gibi buluşma noktası olan d&r vardır. İskelenin hemen karşısında bulunan trafiğe kapalı alanda her türlü mağaza ve alışveriş mekanı istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. İzmir’in meşhur boyoz yada kumrusunu tatmak için de güzel mekanlara sahip olduğunu da sevenleri için belirtmekte fayda var

Ayrıca Karşıyaka Çarşının İstanbul’daki “Bjk Çarşı” ile benzer yanları olan bir fanatik grubu vardır. Çarşıya girdiğinizde deniz sinemaları,sanatçıların dans gösterisi ve müzik yapan insanların varlığı ile 24 saat boyunca bile kalabalığı eksik olmaz.

Hamza Rüstem Fotoğraf Evi

Karşıyaka Gezilecek Yerler : Hamza Rüstem Fotoğraf Evi

1872 Girit doğumlu Hamza Rüstem’in önce Girit Kandiye’de zamanın ilk müslüman Türk fotoğrafçılarından Bahaeddin Bediz’den devraldığı, daha sonra 1925 de İzmir de açtığı, ailesinin halen işletmeye devam ettiği, ülkemizin en büyük fotoğraf arşivine sahip ünlü fotoğraf evidir.

Hamza Rüstem Fotoğraf Evi’nin fotoğraf koleksiyonu, Rüstem ailesi için önemli olduğu kadar, İzmir kent tarihi ve Türk fotoğraf tarihi içinde önemli parçalardan oluşmaktadır. İzmir Kemeraltında Anafartalar caddesi üzerindedir. Her türlü fotoğraf makinesi, malzemesi, aksesuarı ve filmi burada bulma şansına sahipsiniz. Koca İzmirde 60’ı aşan siyah beyaz film bulabileceğiniz ender mekanlardan biridir.

Zübeyde Hanım Anıt Mezarı

Karşıyaka Gezilecek Yerler : Zübeyde Hanım Anıt Mezarı

Zübeyde Hanım Anıt Mezarı, Zübeyde Hanım caddesinde yer alan çok değerli bir anıt mezar olarak karşımıza çıkar. Anıt mezar yemyeşil güzel bir parkın içinde yer almakla beraber aynı zamanda park ile aynı taşımakta. Bu ilçeye geldiğinizde bu parkı ve içinde bulunan asırlık çınar ile camiyi görmeden ayrılmanızı pek önermeyiz.

Uşakizade Köşkü

Karşıyaka Gezilecek Yerler : Uşakizade Köşkü

Uşakizade Köşkü şu an İzmir özel Türk kolejinin bahçesinde gayet bakımlı gezginlere açık bir dönem şahidi şaheserdir. İzmir’e gelip görmemek gezginler için büyük kayıp diyebiliriz. Atatürk’ün bir çok anısının olduğu merdivenlerde o duyguları yaşamak benzersiz olacaktır. Okulların mezuniyet törenlerinde güzel bir ortam oluşturmanın yanı sıra Atatürkçü gençleri hayata hazırlamakta ev sahipliği yapmaktadır.

Ckc Divers Dalış Merkezi

Karşıyaka Gezilecek Yerler: Ckc Divers Dalış Merkezi

Ckc Divers Dalış Merkezine giderek denizin altına inip yeryüzünde çok az insanın keşfedebildiği yaşama tanık olmaya ne dersiniz? Sizi dünyanın en çarpıcı bölgelerine götürür ve tabiat ananın inanılmazlığını görmenize yardımcı olur. Bu harika deneyimi yaşamak adına bu dalış merkezini İzmir’in Karşıyaka ilçesinde bulabilir bu harika deneyimi yaşayabilirsiniz.

Karşıyaka Bilim Müzesi

Karşıyaka Bilim Müzesi

Karşıyaka Bilim Müzesi, her yaştan gezgine hitap ederken, özellikle 12-15 yaş aralığına çocukların daha fazla ilgisini çekmektedir.

Bilimin temel prensiplerini, bilim ve teknolojinin günlük yaşantımızdaki önemini gösterme amaçlı 2009 senesinde Bahçeşehir Koleji işbirliğiyle hizmete başlamıştır. 750 metrekarelik bölgeye kurulu müzede 43 adet öğrenme istasyonu, 100’e yakın deney düzeneği ile 15 interaktif kiosk bulunmaktadır.

Karşıyaka Bilim Müzesi ziyaretini alanında uzmanlarla gruplar halinde ve randevulu olarak yapılmaktadır. Burayı ziyaret ederek bilim severler olarak güzel bir ziyaret yapmış olmak isteyebilirsiniz.

Bostanlı Güzel Sanatlar Açık hava Müzesi (Güzel Sanatlar Parkı)

Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı

Bu müze bir arkeoloji müzesi olmakta ve 90 adet eser gezginlerin beğenisine sunulmaktadır. Karşıyaka’ya gelenler müzeye oldukça fazla gelmektedir. Ayrıca aynı isimdeki parkın içinde resim atölyeleri yer almaktadır. Ayrıca yapılan eserleri de görme şansına sahipsiniz.

Helen Katolik Kilisesi

Helen Katolik Kilisesi

St. Helen Katolik Kilisesi, Karşıyaka’nın ilk Katolik kilisesi olarak 1904 – 1905 yılları arasında yapılmıştır. Kiliseyi inşa eden İtalyan Levanten ailesinden gelen Aliotti ailesi olduğu bilinmektedir. Kilisede hafta sonları ibadetlerlere açılmanın yanı sıra Hz. İsa’nın hayatından kesitler gösteren gotik tarzında yapılmış panolarda bulunur.

Kilisenin içinde bulunan ve güneyinde yer alan bir şapelde Karşıyaka’nın Levanten ailesinden olan bir ailenin genç yaşta yaşama veda eden oğulları için bir yazıtla karşılaşırsınız. Bu güzel mimariyi de görmenizi tavsiye ediyoruz.

Mezake Et Arabim Havrası

Mezake Et Arabim Havrası

Mezaket Arabim Havrası Yahudi halkının tarihi havrası diye bilinmektedir. İzmir Karşıyaka gezilecek yerler içinde bulunan bu havra tüm dinlerden ve dillerden insanların nasıl bir çatı altında bulunduğunu gösteren çok değerli bir yapıdır. Havranın 1881 – 1882 yılında temeli atılmış olup er tarafında küçük bir bahçeye sahiptir. Bahçe duvarları çok yüksek değildir. Havraya girdiğinizde yerde orijinal desen taşıyan karolarla döşenen Bed Midraş alanı karşılar.

Tarihi Alibey Hamamı

Tarihi Alibey Hamamı

Hamam, Türk geleneğinde, Osmanlı ve daha eskilere giden arınma, temizlenme ve biraz da eskilerin deyimiyle muhabbet mekanıdır.

Tarihi Alibey Hamamı, Karşıyaka merkez İzban istasyonu karşısında bulunmaktadır. Mavi renkli dış duvarları ve eski tip yapısıyla hemen ayırt edebilirsiniz.

Osmanlı dönemine ait en önemli yapılardan biri olarak sizi kültürel çarpıntıya uğratabilir. Verilen bilgilere göre, 3 yüzyıla uzanan bir hamamcılık geleneğini gösteriyor. Hamamın misafirleri çok fazlaca bulunur, kendine ait oto parkı da bulunmaktadır.

Karşıyaka Araç Kiralama

Karşıyaka Araç Kiralama

Karşıyaka araç kiralama firmaları açısından birçok seçenek bulunmasına rağmen ALC Filo 15 yıllık tecrübesi ve müşteriyi odağına alan hizmet anlayışıyla İzmir’in en fazla öne çıkan rent a car firmasıdır. Karşıyaka ‘da araç kiralayacak müşterilerine özel kampanyalarla çok uygun fiyatlar sunan ALC Filo için müşterinin memnuniyeti 1. sıradadır.  Firmanın telefonlarınıza indireceğiniz mobil uygulaması, veya çağrı merkezi üzerinden çok kısa bir sürede araç kiralayabilirsiniz. 7/24 kesintisiz hizmet sunan firmada en az araç kiralama süresi 24 saattir.

Karşıyaka ile İzmir Havalimanı arası 38 Km’dir. Birçok toplu taşıma hizmetinden faydalanabilirsiniz. Eğer zamanınız kısıtlı yada konfor arıyorsanız; ALC Filo İzmir Adnan Menderes Havalimanı araç kiralama opsiyonlarından faydalanabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Konforlu, son model araçlarla iş seyahatlerinizde zaman kaybetmezsiniz. Zamanı kıymetli veya tatilinin, gezmenin tadına daha fazla varmak isteyenler için %100 müşteri memnuniyeti ile yola çıkan ALC Filo araçlarıyla siz de yolunuza koyulabilirsiniz.