Araştırmalar kiralık araçlar ile özel araçlara göre daha çok kaza yapıldığını göstermektedir. Bunun için aracın çalışma düzeni, yol yardım hizmeti, kaza ya da hasar durumunda yapması gerekenleri ve özel durumlarda araç kullanımı gibi noktaların bilinmesi önemlidir.

Aracın çalışma düzeni ve yol yardımı hizmeti:

Tüm kiralama acenteleri tüketicinin emrine çalışır durumda araç vermesi gerekir ve meydana gelebilecek kaza veya arıza gibi durumlar için yol yardım hizmetlerinin sağlanması gerekmektedir.

Kaza ya da hasar durumunda:

Bir kaza olması durumunda, tüketici araç kiralama sözleşme hükümlerine göre hareket etmelidir. Her halükarda, işletmeye haber vermelidir. Aracın çalışmasından ya da bir arızası nedeniyle kaza olursa kiralama işletmeyi sorumlu olarak kabul edilir, bu durum sürücü tarafından kanıtlanmalıdır. Aksi takdirde, aracın sürücüsü sorumlu olacaktır.

Özel durumlarda araç kullanımı:

Araç kiralama sözleşmeleri genellikle orman yolları veya asfalt olmayan yüzeyler gibi belirli yollarda aracın kullanımını yasaklayan terimleri içerebilir. Bunların üstesinden gelmek için tüketiciler herhangi bir özel faaliyet veya gezi yapmak istediğini bildirmelidir.