Konak Gezi Rehberi

Konak Gezi Rehberi başlıklı bu yazımızda sizler için İzmir Konak’ın gezilecek en güzel yerlerini derledik. Bu harika yerleri okurken  İzmir Araç Kiralama Lider Firması ALC Filo olarak sizler için avantajlı fırsatlar sunduğumuzu hatırlatmak isteriz.

İzmir’in en güzel ve en harika ilçelerinin başında Konak gelmektedir. Konak, İzmir’in merkezi sayılan yeridir. Adını Vilayet konağından almaktadır. Meydanda bulunan saat kulesinden içerilere doğru Kemeraltı’ndan Hisarönü’ne kadar bir bölgeyi kapsamaktadır.

Konak,  İzmir’in önde gelen turistik mekanlarının başında bulunmaktadır. İzmir’i gezmek isteyenlerin ilk uğrak yeridir. Tarihi dokusuyla, Kemeraltı Çarşısıyla, camileri ve antik kentiyle benzersiz bir fırsat sunan Konak’ta, gezilecek çok yerin olduğunu bilmenizi isteriz.  Gezmek isteyenler için benzersiz bir deniz manzarası ve şehrin eşsiz güzelliğini sunmaktadır.  Konak Gezi Rehberi yazımızda gezilecek 15 yeri sıraladık.

Konak Gezilecek 15 Yer

 • İzmir Saat Kulesi
 • Kemeraltı Çarşısı
 • Konak Yalı Camii
 • Kızlarağası Hanı
 • Hisar Camii
 • Tarihi Asansör
 • St Polycarp Kilisesi
 • İzmir Kültürpark
 • Alsancak Kıbrıs Şehitler Caddesi
 • Gazi Kadınlar Sokağı
 • Alsancak Sevgi Yolu
 • Agora Antik Kenti
 • Kordon
 • Atatürk Müzesi
 • Pasaport İskelesi

 

İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi Konak Meydanında bulunur ve İzmir’in sembolü haline gelmiş Osmanlı Padişahlarından Sultan 2.Abdülhamit’in tahta çıkışının 25.yılını kutlaması sebebiyle 1901 senesinde; İzmir Valisi Kıbrıslı Kâmil Paşa, Bahriye Mirlivası Said Paşa ve Belediye Reisi Eşref Paşa’dan oluşturan komisyon tarafından inşa edilmiştir. İzmir’e gelindiğinde fotoğraf karelerinde mutlaka bulunur.

Kemeraltı Çarşısı

 

Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı Çarşısı İzmir’de alışveriş dendiğinde aklımıza ilk olarak gelir. Konak Meydanında yer alan her daim kalabalık olan Kemeraltı çarşısı İzmirlilerin olmazsa olmazı alışveriş mekanıdır. Tarihi ve modern yapısı ile öne çıkan çarşıda ne ararsanız bulmanızı mümkün kılmaktadır.

Konak Yalı Camii

Konak Yalı Cami

Konak Yalı Camii, Konak meydanında yer alan çinileri ve sekizgen planıyla dikkatleri çekmektedir. İzmir’in en harika görünümlü camilerinden Yalı (Konak) Camii, Mehmet Paşa kızı Ayşe Hanım tarafından 1755 senesinde yaptırılmıştır., I.Dünya Savaşı’nda onarılmış olup Dışı Kütahya çinileri ile kaplıdır. Klasik Osmanlı mimarisi tarzında tek kubbeli ve tek minareli güzel bir camidir. Sekizgen planlı caminin mimarisinde kesme taşı bulunup gezip görmek isteyeceğiniz bir güzelliğe sahiptir.

Kızlarağası Hanı

Kızlarağası Hanı

Kızlarağası Hanı, hanın içine süzülen ayrışığı Osmanlı dönemini yansıtacak hoş bir müzik yanında yayılan nargile kokuları eşliğinde dans gösterisi yapılsaydı da üst kattan izleyicilerin keyif alacağı diye hayali kurulan mekândır.  Esnaf lokantalarında yenen enfes bir yemek sonrası kahve içilmesi tavsiye ederiz.

Hisar Camii

Hisar Camii

Hisar Camii, Aydınoğulları Beyliği’nin Osmanlı İmparatorluğu idaresinin altına alınmasından 150 yılı aşkın yıl sonra, Aydınoğulları soyundan gelen Özdemiroğlu Molla Yakup Bey’in Hicri 1006 senesinde yaptırıldığı kabul edilmektedir Cami bunca geçen senenin ardından bile ihtişamını korumaktadır. Bu harikulade yapıyı isterseniz ibadetinizi yapmak, isterseniz Camiyi görmek için mutlaka görmenizi öneririz.

Tarihi Asansör

Tarihi Asansör

Tarihi Asansör İzmir’de pek eşi benzeri olmayan tarihi yapı, iki mahalle arası yokuşlarda yorulmak, merdivenlerde tıkanmak yerine Osmanlı zamanında yapılmış atraksiyon İzmir’de 1900’lu yılların baslarında nesim Levi tarafından yaptırılan, Mithat pasa caddesiyle Halil Rıfat Paşa caddelerini birleştiren, günümüzde bir kafe bir bar ve bir restoranı bünyesinde barındıran bir tesis halini almış, muhteşem İzmir manzaralı sokak asansörüdür.

St Polycarp Kilisesi

St Palycarp Kilisesi

St . polycarp kilisesi, İzmir’in halen kullanılmakta olan en eski kilisesidir. İncil’de bahsedilen yedi kiliseden biri olan İzmir kilisesine ait kalıntıların iki çesmelikteki St . Polycarp Kilisesi’nin yerinde olduğu sanılmaktadır. St. Polycarp kilisesi milattan sonra. 155 yılında inancından dolayı Romalılar tarafından kadife Kale’de 86 yaşında şehit edilen St.Polycarp adına yapılmıştır.

İzmir Kültürpark

İzmir Kültürpark

İzmir Kültürpark İzmir Enternasyonal Fuarı’na ev sahipliği yapan alanın diğer adıdır. Ayrıca Alsancak semtindeki bir bölgeye, muhtarlığa verilen isimdir. Bu bölge izmir’in alınması öncesinde, Rumlar tarafından yakılmış olup büyük İzmir yangınından sonra çok kötü bir durumda olan mahalle daha sonra alınan kararla eğlence, sanat, kültür merkezi alanı olarak planlanmaya kullanılmaya başlanmıştır. Yangının kötü anılarını unutmak için böyle bir kullanıma sunulduğu söylenmektedir.

Alsancak Kıbrıs Şehitler Caddesi

Alsancak Kıbrıs Şehitler Caddesi

Alsancak Kıbrıs Şehitler Caddesi İzmir’de Konak ilçesi sınırlarının içinde bulunan Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Sevinç Pastanesi(İzmirlilerin buluşma noktası) ile başlayan İzmir limanı ile biten şehrin en meşhur caddesidir. 1 kilometre uzunluğunda olan şehrin en meşhur caddesi olarak bilinmektedir. Caddede bir çok cafe, restoran, otel, gece mekanı ve alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Her saat canlı ve hareketli mekanlara sahiptir. Eğlence ve huzur adına istediğiniz çok şeyi bulabilirsiniz. Özellikle belirtmek gerekirse gece hayatı ve alışveriş için en uğrak noktadır.

Alsancak Araç Kiralama hizmeti alan ALC Filo müşterileri için hazırlamış olduğumuz masal tadında Alsancak tanıtımı için detaylı Blog yazımızı incelemeyi unutmayınız.

Gazi Kadınlar Sokağı

Gazi Kadınlar Sokağı

Gazi Kadınlar Sokağı Yaz aksamları İzmir’de en çok ilgi gören en güzel eğlence mekanların bulunduğu yerdir. Hafta sonu büyük bir kalabalığa sahiptir. Ama hafta içi herkes sokak aşığı bir çok İzmirli iş  sonrası günün stresini atmak için uğramaktadır. Sonrasında vapurla Karşıyaka’ya dönüyorsanız, tadına doyum olmaz bir keyif; şarki söyleyen üniversite gençliğine tempo tutma şansına sahipsiniz.

Alsancak Sevgi Yolu

Alsancak Sevgi Yolu

Alsancak Sevgi Yolu, 26 Şubat 2011 tarihinde açılışı gerçekleşmiştir. İzmir’in güzel sembollerindendir. Yılın her gününde birçok yerli ve yabancı misafirleri tarafından ziyaret edilmektedir. Alsancak Sevgi Yolu boyunca; kafeteryalar, takı, hediyelik eşya ve kitap stantları bulunmaktadır. Buraya gelen misafirler döndüklerinde hediye vermek istedikleri sevdiklerine burada bu ihtiyaçlarını giderebilir veya cafelerde oturup bir şeyler yiyip içebilirler.

Agora Antik Kenti

Agora Antik Kenti

Agor Antik Kenti İzmir’in Konak ilçesinde bulunan antik kent, Konak’ın vapur iskelesinden yürüme mesafesinde bulunmaktadır. 10-15 dakika süre yürüyerek ulaşabilirsiniz. İzmir’in birçok ilçesinden Konaka toplu ulaşım ile ulaşılabilir. Metro ve Eshot’u kullanarak rahatlıkla bu antik kenti görme şansına sahip olabilirisiniz.

Kordon

Kordon

Kordon eskiden bir gidiş bir gelişli araç yolundan ve deniz tarafında küçük bir yaya kaldırımı, diğer tarafında ise bar ve kafelerin önüne konan sandalyelerden geçilmez bir hal almış harika bir görünüme sahiptir. Tarık Akan ve Necla Nazır ‘ın ateşböceği filminde şirin gözüken bir yerdi. Şu anki hali çok daha modern ve İzmir ‘e yakışır durumdadır. Her şeyin eskisi güzeldi diyen nostaljikler hala değişmeyen bir şeyler bulabilir. Güneş hala aynı taraftan batıyor ve hala deniz restoran’ da rakı, balık, kalamar tadına varacağınız lezzetler sunmaktadır.

Atatürk Müzesi

Atatürk Müzesi

Atatürk Müzesi Kordonda bulunan gayet güzel bir müze. Müzenin binası bile bir tarih aslında; Türk ordusunun 9 eylül günü İzmir’i aldıktan sonra askeri karargâh olarak kullandığı eski bir Rum tacirinin evidir. Müze ile ilgili güzel bir ayrıntıda şudur: müzedeki tüm saatler dokuzu beş geçede durup kalmıştır. Kordona geldiğinizde müze severlerin mutlaka görmesi gerekir.

Pasaport İskelesi

Pasaport İskelesi

Pasaport İskelesi Yer aldığı semte de adını veriyor. Sahil boyunca uzanan kafe, restoran ve günbatımı terasıyla İzmirlilerin uğrak mekanlarından biridir. Nargile içen, tavla oynayanların buluştuğu Pasaport İskelesi, İzmirlilerin stres atıp oyalanmak adına gittikleri yerlerden biridir. Güzel bir çay, leziz bir kahve ve ya tadına doyamayacağınız kumru yemek isterseniz mutlaka uğrayın.

Konak Araç Kiralama

Konak Araç Kiralama

İzmir’in her ilçesi gibi Konakta bir turizm cennetidir. Konakta o kadar gezilecek yer var ki bunları rahat bir şekilde gezmenin yolu konforlu ve lüks araç imkanı sunan ALC Filo ‘nun yıl boyunca devam eden araç kiralama fırsatlarından birini değerlendirmek olacaktır.

Turizm cenneti, doğa güzellikleri ve bir çok tarihi yapıtıyla gezmeye doyum olmayan İzmir’de ALC filorak  araç kiralama hizmetinde yılların tecrübesi ile hareket  etmekte beraber en kaliteli servisleri sunmaktayız. Tüm yıl boyunca hareketliliği hiç azalmadığı bir araç trafiği bulunan Konak,  araç kiralama açısından da oldukça yoğun bir tempoya sahiptir.

İzmir toplu ulaşım açısından ne kadar gelişmiş olsa da kiraladığınız araç ile bu geniş yüz ölçümüne sahip şehri doya doya ve rahat bir şekilde gezme fırsatı sunmaktadır.Konak Gezi Rehberi burada sona ermiştir. Başka bir İzmir rehberinde görümek üzere.